משתלת זרעים מציון

צמחי בר - זרעים פקעות בצלים שתילים
עבודות הצלה ושיקום נופי

זרעים מציון
מאמרים מקצועיים


החיים הסודיים של הצמחים


קליב באקסטר היה מומחה אמריקאי לגלאי שקר. ב-1966, תוך שימוש בגלאי שקר, הוא גילה במקרה, שלצמחים יש פעילות רגשית ברמה גבוהה, בדומה לפעילות של בני אדם. בעקבות זאת הוא ערך סדרה של מחקרים, שהדהימו את העולם.
 
לצמחים יש רגשות!
יום אחד, חיבר באקסטר גלאי שקר לעלים של צמח הדרקונית (dracaena), הידוע גם כ-"עץ הדרקון". הוא רצה לראות כמה זמן ייקח לעלים להגיב, כאשר הוא שופך מים על שורשי הצמח. בתיאוריה, הצמח אמור להגדיל את המוליכות שלו, ולהפחית את ההתנגדות שלו, לאחר שהוא סופג מים, והעקומה הנרשמת על נייר הגרף, אמורה הייתה לעלות למעלה. אולם למעשה, העקומה ששורטטה נטתה למטה. כאשר מחברים גלאי שקר לגוף של אדם, משורטטות עקומות שונות, בהתאם לשינויים במצב רוחו של האדם. התגובה של צמח הדרקונית, הייתה בדיוק כמו התנועה הגלית, המאפיינת את השינויים במצב רוחו של האדם. הרושם היה שהצמח שמח, כאשר הוא שותה מים.
 
לצמחים יש יכולת ראייה אל-חושית!
באקסטר רצה לראות, אם לצמח יהיו תגובות נוספות. על-פי ניסיון העבר, באקסטר ידע שדרך טובה לעורר תגובה חזקה באדם, היא לאיים עליו. אז באקסטר טבל את העלים של הצמח בקפה חם. לא הייתה כל תגובה. אז הוא חשב על משהו מפחיד יותר: לשרוף את העלים, שהיו מחוברים לגלאי השקר. עם המחשבה הזאת, עוד לפני שהוא הלך להביא את הגפרורים, נרשמה במהירות עלייה חדה בעקומה על נייר הגרף. כאשר הוא חזר עם הגפרורים, הוא ראה שעלייה נוספת הופיעה בעקומה. כנראה שכאשר הצמח ראה שהוא היה נחוש להתחיל לשרוף, הוא נבהל שוב. אם הוא הראה היסוס או הסתייגות משריפת הצמח, התגובות שנרשמו על-ידי גלאי השקר לא היו חדות כל כך. וכאשר הוא רק העמיד פנים שהוא עומד לשרוף את העלים, לצמח לא הייתה כמעט שום תגובה. הצמח היה אפילו מסוגל להבדיל בין כוונות אמיתיות וכוונות שקריות. באקסטר כמעט רץ ברחוב וצעק: "צמחים מסוגלים לחשוב! צמחים מסוגלים לחשוב!". עם תגלית מדהימה זו, החיים שלו השתנו לנצח.
מאוחר יותר, כאשר באקסטר ועמיתיו ערכו ניסויים ברחבי המדינה עם מכשירים שונים וצמחים שונים, הם העלו תוצאות דומות. הם גילו שאפילו אם העלים נקטפו מצמח ונחתכו לחתיכות, נרשמו אותן התגובות, כאשר חתיכות אלו הוצבו ליד האלקטרודות של גלאי השקר. כאשר כלב או אדם לא חברותי נכנסו פתאום פנימה, גם הצמח הגיב.
 
צמחים הם מומחים בגילוי שקרים
בדרך כלל, בניסויים המשתמשים בגלאי שקר, מחוברות האלקטרודות לחשוד, ואז נשאל החשוד שאלות, שתוכננו בקפידה. לכל אחד יש צד צלול-דעת, שנקרא בדרך כלל "מצפון". לכן, אין זה משנה כמה סיבות ותירוצים אדם נותן, כאשר הוא משקר או מבצע מעשה רע, אדם זה יודע בברור, שזהו שקר ומעשה רע. לפיכך, השדה החשמלי של הגוף משתנה, ושינוי זה הוא מה שנרשם על ידי המכשיר.
באקסטר ערך ניסוי, בו הוא חיבר את גלאי השקר לצמח, ולאחר מכן שאל אדם שאלות. כתוצאה מכך, גילה באקסטר שהצמח יכול היה לדעת, אם האדם שיקר או לא. הוא שאל את האדם באיזו שנה הוא נולד, נתן לו שבע תשובות אפשריות, והנחה אותו לענות בשלילה על כולן, כולל על האפשרות הנכונה. כאשר האדם ענה בשלילה על השנה הנכונה, הצמח הגיב, ובנייר הגרף שורטטה עליה.
דר' אריסטיד אסר, מנהל המחקר הרפואי בבית החולים של מדינת רוקלנד, בניו יורק, חזר על הניסוי, וביקש מאדם לענות תשובות לא נכונות לשאלות, שנשאלו לפני צמח, שאותו אדם גידל והשקה, מאז שהוא נשתל. הצמח לא חיפה כלל על הבעלים שלו. תשובות לא נכונות השתקפו בנייר הגרף. אסר, שלא האמין לבאקסטר, ראה בעצמו שהתיאוריות של באקסטר היו נכונות.
 
צמחים מסוגלים לזהות בני אדם
על מנת לבחון עד כמה טוב יכולים צמחים לזהות דברים, קרא באקסטר לשישה תלמידים, קשר את עיניהם, וביקש מהם לקחת פתקי הגרלה מכובע. באחד הפתקים היו הוראות לעקור אחד משני הצמחים שהיו בחדר, ולדרוך עליו עד שייהרס. ה-"רוצח" היה צריך לבצע את המעשה לבד, ולאף אחד אחר, כולל לבאקסטר, אסור היה לדעת את זהות הפושע. בדרך זו, הצמח שנשאר לא יכול היה לחוש מי היה ה-"רוצח", מתוך המחשבות של האנשים האחרים. הניסוי בוצע כך שהצמח יהיה העד היחיד.
כאשר הצמח שנשאר בחיים חובר לגלאי שקר, כל אחד מהתלמידים התבקש לעבור לידו. לצמח לא הייתה תגובה לחמישה תלמידים. אולם כאשר התלמיד שביצע את הפשע עבר לידו, המחט האלקטרונית התחילה לנוע בטירוף. תגובה זו הבהירה לבאקסטר, שצמחים מסוגלים לזכור ולזהות אנשים או דברים, שהזיקו להם.
 
רגישות מרחוק
לצמחים יש קשרים הדוקים עם הבעלים שלהם. למשל, כאשר באקסטר חזר לניו יורק מניו ג'רסי, הוא גילה מהרישום על נייר הגרף, שלכל הצמחים שלו היו תגובות. הוא תהה אם הצמחים הצביעו על כך שהם מרגישים "הקלה", או "מקבלים את שובו בברכה". הוא הבחין בכך שזמן התגובה של הצמחים, היה בדיוק הדקה בה הוא החליט לשוב הביתה מניו יורק.
 
רגישות לחיים ברמה מיקרוסקופית
באקסטר גילה שאותן עקומות קבועות, ישורטטו על נייר הגרף, כאשר נדמה כי צמחים חשים במוות של רקמה חיה כלשהי, אפילו ברמה התאית. הוא הבחין בכך במקרה, כאשר הוא ערבב מעט ריבה, ביוגורט שהוא עמד לאכול. כפי הנראה, החומר המשמר בריבה, הרג חלק מחיידקי הלקטובצילוס שביוגורט, והצמחים חשו בזאת. באקסטר גם גילה, שהצמחים הגיבו, כאשר הוא פתח את המים החמים בכיור. דומה כי הם הגיבו למוות של החיידקים בכיור. על מנת לבחון את התיאוריה שלו, ערך באקסטר ניסוי, וגילה שכאשר שמו חסילונים משומרים במים חמים באמצעות מכניזם אוטומטי, שלא דרש התערבות של בני אדם, לצמח היו תגובות חזקות ביותר.
 
פעימות הלב של ביצה
שוב במקרה הבחין באקסטר בתגובת צמחים, כאשר הוא שבר יום אחד ביצה. הוא החליט להמשיך בניסוי זה, וחיבר את הביצה למכשירים שלו. לאחר תשע שעות, הרישום בנייר הגרף, הראה פעימת לב של עובר אפרוח - 160 עד 170 פעימות בדקה - בדומה לעובר אפרוח, ששהה באינקובאטור במשך שלושה עד חמישה ימים. אולם, הביצה הייתה ביצה לא מופרית, שנקנתה בחנות. כמו כן, לא היה בתוכה מחזור דם. כיצד יכול היה באקסטר, להסביר את הדופק של הביצה?
בניסויים שנערכו בבית הספר הרפואי של אוניברסיטת יל, במשך שנות ה-30 וה-40, גילה הפרופסור המנוח, הארולד סקסטון בור, שיש שדות אנרגיה מסביב לצמחים, עצים, אנשים, ותאים. באקסטר חשב שהניסויים של בור, ספקו את ההסבר היחיד לניסוי הביצה שלו. הוא החליט להניח לזמן מה את ניסויי הצמחים שלו בצד, בכדי לחקור את ההשלכות של ניסויי הביצה, וכיצד הממצאים שלו עשויים להיות קשורים לנושאים הנוגעים בתחילת החיים.
 
 
סימוכין:
                                                                                                                                                                                                                                                                                     The Secret Life of Plants by Peter Tompkins and Christopher Bird
The above article is summarized from these four articles from Zhengjian Net:
“Plants Can Think” – Exploration of the Secret Life of Plants I https://www.zhengjian.org/zj/articles/2001/3/9/9143.html
Plants Can Be Experts at Detecting Lies – Exploration of the Secret Life of Plants II https://www.zhengjian.org/zj/articles/2001/3/10/9196.html
Identifying the Murderer and Remote Sensing – Exploration of the Secret Life of Plants III https://www.zhengjian.org/zj/articles/2001/3/11/9197.html
No Difference Whether Life Is Big or Small – Exploration of the Secret Life of Plants IV https://www.zhengjian.org/zj/articles/2001/3/12/9198.html
הזמנות ומשלוחים זרעים מציון

דיוור - הצטרפות / הסרה

תנאים
חל איסור למלא פרטי הרשמה או הסרה של אדם אחר ללא אישורו המפורש!