רקפת מצויה- פקעת בינונית Cyclamen Persicum.. Product #: 6565 Regular price: ₪22 ₪22 קיים במלאי

רקפת מצויה - פקעת בינונית

קוד מוצר: 6565
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 100 גרם

מחיר: ₪22

- +

שם מדעי: Cyclamen persicum. משפחה: מירסיניים (כבר לא במשפחת הרקפתיים). צורה: גאופיט - בעל פקעת או בצל.

מראה: הרקפת היא צמח רב שנתי בעל פקעת בגדלים שונים שטוחה ועגלגלה. הרקפת היא בעצם פרח מוגן ואסור לקטוף אותה. צבעה של פרח הרקפת היא בין סגול, ורוד ללבן.
עוקצי הפרחים זקופים, גובהם 10–25 ס"מ. כאשר אופיו הבולט ברקפת הוא הכיפוף הכפול של הפרח: תחילה גדל ניצן-הפרח כלפי מעלה ככל פרח רגיל השואף כביכול להבליט את עצמו בפני מאביקיו, אחר כך, עוקץ הפרח מתכופף מתחת לפרח. כתוצאה מכך נוטה פתחו מטה (כנראה הגנה מפני הגשם). צבע צינור הכותרת כהה מצבע האונות והוא מוסיף בכך גיוון וחן לפרח כאשר ריחה של הרקפת נעים ועדין ואם היא במקבצים גדולים, ניתןלהריח ממש את הארומה.
לרקפת אין מאביק אחד דומיננטי אלא היא מואבקת בידי כמה מיני חרקים כאשר המרכזי בינהם הוא עש פרימיטיבי (Micropterix berytella). החרק המאביק, בהתקרבו לפתח צינור הכותרת, משמיע זמזום בתדר גבוה, אשר מרעיד את המאבקים וגורם לפיזור האבקה.

oct may

פקעת הרקפת מקובלת ברפואה עממית כסם משלשל, אך יש בכך הסתגויות משום סכנה, עוקצי הפרחים שימשו להפגת צמא, העלים שימשו למילוי אורז או בשר, והפקעות הרעילות נאכלו לאחר קלייה קפדנית לשם הוצאת הרעל. היו כאלו שהיו משתמשים בפקעות הרקפת לסימום דגים.
בפקעת של הרקפת המצויה משתמשים להקלת תסמינים של מורסות (פרונקלים), פצעים, אקזמות, פטרת, סרטן העור, ואבעבועות עור.

תפוצה בארץ: עמק ירדן העליון, גליל, גולן ובחרמון, הר כרמל, בגלבוע, הרי יהודה ושומרון, מדבר יהודה, בקעת ים המלח, בקעת הירדן, השרון והשפלה, הרי הנגב ואילת.
אזורי גידול: הרקפת נפוצה בעיקר במרכז ובצפון המדינה, בעיקר באזורים הרריים. היא אחת מהפרחים הידועים והמקובלים ביותר בארץ, בזכות תפוצתה הרחבה, הצורה המיוחדת של פרחיה, ועליה דמויי הלב. עודף מים יגרום לריקבון מיידי.

מומלץ לשתול בחודשים ספטמבר- ינואר.
לשתול בעומק כפול מגובה הפקעת- כ-10 ס"מ. כאשר השורשים כלפי מטה.
החלק הקעור למעלה והחלק הקמור למטה. ניתן לראות את ניצני נביטת העלים והפרחים בחלק הקעור (העליון), ואת שורשי הפקעת בחלק הקמור (התחתון(.
מומלץ לשתול במקבצים של 5 יחידות במקבץ, במרחק של 10 ס"מ אחד מהשני.
לאחר הטמנת הפקעת יש לכסות אותה קלות ולהשקות השקיה ראשונית לסגירת האדמה מסביבה.
השקיה אינה פוגעת בפקעת אך גם לא מומלצת ולכן רצוי שלא לשתול במקום מושקה ולא להשקות בחודשי הקיץ.
ניתן להשקות החל מחודש אוקטובר ועד חודש אפריל.
בניגוד לטיפול בפקעות תרבותיות, את פקעות ובצלי הבר לא נחוץ להוציא מהאדמה בסוף עונת הפריחה, יש להשאיר אותם בקרקע והם יצמחו מחדש בעונה הבאה.
מתאים לשתילה באזור- שמש/ חצי צל/ צל.

בישראל יש לנו שני נציגים של רקפות: רקפת מצויה (C. persicum) ורקפת יוונית (C. coum). 
לעתים קרובות היא צומחת בין סלעים, המסתירים אותה קמעה. בדיוק מסיבה זו מואנשת הרקפת לעתים קרובות בספרות ובאמנות, ומוצגת כצנועה וביישנית.
בספטמבר 2007 נבחרה הרקפת לפרח הלאומי של מדינת ישראל, לצורך ייצוג בתערוכה בוטאנית בבייג'ינג.