גומא צפוף Cyperus-Alopecuroides.. Product #: 1226 Regular price: ₪25 ₪25 קיים במלאי

זרעי גומא צפוף

קוד מוצר: 1226
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 1 גרם
תגיות התאמה: מתאים לשמש , פרחים גבוהים

מחיר: ₪25

- +

שם מדעי: Cyperus alopecuroides. משפחה: גומאיים. צורה: עשב רב-שנתי.

מראה: גומא צפוף הוא עשב רב-שנתי גבוה, יפה, התפרחת נאה, בנויה 3–8 זרועות בלתי שוות היוצאות מנקודה אחת, אורכן עד 18 ס"מ. על ציר האורך של כל זרוע ערוכות שיבולים מוארכות, עבות (עד 10 מ"מ) וצפופות.
בתוך השיבולים ערוכים הפרחים בשיבוליות ביציות שרוחבן 2–3 מ"מ, ואורכן גדול פי 2 ויותר מרוחבן. הגלומות ביציות וצפופות גבן שטוח, שפותיהן מקופלות פנימה, והן מפושקות אחרי תום הפריחה. צבען חום, התפרחת עטופה בבסיסה בעלים ארוכים מהתפרחת, אורכם עד 30 ס"מ. בבסיס הצמח יוצאים עלים שהטרף שלהם סרגלי, והנדן הוא צינור סגור.
לצמח גבעול ובראשו נישאת תפרחת בודדת בדמות סוכך או קרקפת. הגבעול אינו מתפצל, חסר-עלים, והוא לרוב מצולע, עם 3 מקצועות. התפרחת עטופה בחפים הדומים לעלים. בתפרחת שיבולים אחדות, כל שיבולת מורכבת משיבוליות פחוסות, ובכל שיבולית פרחים רבים. הפרח קטן, חסר עטיף, אינו צבעוני. בכל פרח 3 אבקנים (לפעמים 2 או 1) ארוכים ומדלדלים כרגיל במואבקי-רוח, ועמוד עלי עם 2 או 3 צלקות, מסתלסלות לרוב. הפרי אגוזית חד-זרעית.

June oct

במינים אחדים משמשים לאדם קנה-השורש או הפקעת כמקור לפחמימות למאכל או לחומרי מרפא. מינים אחרים מטפחים בגינות כצמחי נוי.

תפוצה בארץ: הגולן, עמק הירדן והעמקים, השרון ובקעת הירדן, הערבה.
איזורי גידול: גומא צפוף גדל בביצות ובשולי מקוי-מים. נפוץ בעיקר בבקעת בית-צידה ובעמק החולה, מעט גם בעמק יזרעאל ובמישור החוף.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

יש שאומרים שבזכות הגומא שרד משה רבנו התינוק את גזירות השמד של פרעה. היותו צמח מים, וגבעוליו הגבוהים החלולים והקירחים היו אידיאליים להכנת תיבה צפה להצפין בה את התינוק.