דודא רפואי Mandragora Autumnalis.. Product #: 1044 Regular price: ₪35 ₪35 קיים במלאי

זרעי דודא רפואי

קוד מוצר: 1044
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 3 גרם

מחיר: ₪35

- +

שם מדעי: Mandragora autumnalis. משפחה: סולניים. צורה: עשבוני רב שנתי.

מראה: דודא רפואי הוא צמח שרוע, עגול, אשר מתוך שורש עבה בקרקע מתפרשת שושנה של עלים שטוחים גדולים ומקומטים. השורש עבה וארוך לפעמים מפותל או מתפצל. העלים מלבלבים לאחר הגשם. הם בוקעים מניצנים היושבים על צוואר שורש החבוי בקרקע, עולים ממרכז אחד כמעין משפך ועם בגרותם הם מתפרשים על הקרקע ויוצרים משטח מעוגל במרכז. צבע העלים ירוק כהה והם מקומטים ושפתם שסועה. במרכז העלה נמשך עורק בצבע בהיר המחלק את העלה לשניים.
פרחים אחדים או רבים יוצאים ממרכז שושנת העלים, כאשר על כל אחד נישא על עוקץ שונה באורכו. צבע הפרחים סגול בהיר, הפרחים דו-מיניים, דמויי-פעמון, בעלי 5 אונות כותרת. קוטר הפרח 2–3 ס"מ. האבקנים מספרם 5 והם קבועים על צינור הכותרת. עלי הגביע מספרם 5 כמו גם עלי הגביע. צבע הפרי ירוק (מזכיר עגבנייה קטנה) ועם הבשלתו בתחילת הקיץ, הופך צבעו בהדרגה לצהוב–כתום.

dec mars

הצמח נחשב כרעיל היות שהפרי, ובעיקר הזרעים, מכילים אלקלואידים שונים. אכילת הזרעים עלולה לגרום לטשטוש ולכאב ראש. יש המעידים שגם העלים, שטעמם מתקתק, מסוכנים מאוד.

כבר בימי קדם האמינו שסגולה רבה בדודא להבאת פרי בטן, ואולי להגברת כוח הגברא.
אגדות וסיפורים רבים על הדודאים ועל שימושיהם בפולקלור של עמים רבים וברפואה העממית. בימי קציר נאכלים פירותיו של הדודא בתאווה רבה על-ידי הרועים והפלאחים. בנוסף, משמשים חלקי הצמח השונים בעיקר להרגעת כאבים, להקלת הכשות נחשים ועקיצות עקרבים ארסיים, ולעצירת דם מפצעים שותתים. אכילת הפירות הבשלים שעות-מספר לפני המשגל נחשבת כמסייעת להגברת כוח הגברא ולפתיחת רחמן של נשים עקרות.

תפוצה בארץ: בגולן ובגליל, העמקים, הכרמל, הגלבוע, הרי יהודה ושומרון, מדבר שומרון ויהודה, השרון והשפלה, הנגב.
איזורי גידול: גדל בבתות ובשדות נטושים במזרח הים התיכון. גדל באזור צפון הארץ ומרכזה.

מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר- ינואר.
את הזרעים של הצמחים הרב שנתיים אנחנו ממליצים להנביט בכוסיות ולאחר הנביטה להעביר לקרקע.
יש לזרוע כ-5 זרעים בכל כוסית ולשמור באדמה לחה ובמקום מואר.
לאחר הנביטה, כשהשתיל הגיע לגובה של כ-10 ס"מ מעל פני האדמה, ניתן להעביר אותו לקרקע.
יש להעתיק את השתיל לקרקע עם כל האדמה מהעציץ בה הוא נבט, יש לדאוג להשקיה פעמיים בשבוע לפחות. (שהאדמה סביבו תהיה לחה).
במידה ומעבירים את השתיל לקרקע בעונת הגשמים- אין חובה להשקות בהשקיה מלאכותית באזורים בהם יש כ-2 אירועי גשם בשבוע בעונת הגשמים.
במידה והצמח יקבל השקיה לאורך כל השנה, הוא ישאר ירוק כל השנה ובעונה יפרח.
במידה והצמח לא יקבל השקיה מלאכותית, הוא יכנס לתרדמה למספר חודשים בכל שנה ולאחר מכן יעלה שוב.

אופן השימוש בדודא רפואי: מועכים את פרי הדודא ומערבבים אותו עם כמה שיני שום. את התערובת מניחים על תחבושת בד וחושים אזורים כואבים בגוף.
שורש מטוגן בשמן זית: שולפים כ50- גר' שורש דודאים, כותשים היטב, ומטגנים מספר דקת בשמן-זית. את התבשיל המתקבל מורחים על עקיצות והכשות של נחשים ועקרבים ארסיים, ועל פצעים מדממים.
כיום משמש צמח הדודאים בין היתר גם לנשים עקרות בכדי שיכנסו להריון. השפעתו העיקרית היא על המוח.
רבות הנשים אשר כתוצאה ממתחים, עצבים, פחדים ודיכאונות סוגרות את המוח ועוצרות את קבלת חיות הביצית, אשר באה מן המוח. לכן לנשים אלו, הלוקחות דודאים נפתח פתח החיים מן המוח וזורם כח החיים אל הביצית וגורם לבישולה ולהכנתה להפריה.