נענע משובלת Mentha Longifolia.. Product #: 1089 Regular price: ₪33 ₪33 קיים במלאי

זרעי נענע משובלת

קוד מוצר: 1089
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 1 גרם

מחיר: ₪33

- +

שם מדעי: Mentha longifolia. משפחה: שפתניים. צורה: שיח ובן-שיח.

מראה: נענע משובלת היא צמח רב שנתי שאוהב בתי גידול לחים, בעל ריח חזק והוא ירוק עד. גובהו 50–100 ס"מ. מסועף מבסיסו. הגבעול שעיר, פרקיו ארוכים (10 ס"מ). הצמח מתפשט משלוחות, מכה שורש ממפרקי הגבעול. העלים יושבים או כמעט כך, אזמליים, רכים, נעימים למגע, שעירים כמשי, ריחניים, מפותלים במקצת. פרחי הנענע המשובלת קטנים, הכותרת פעמונית צרה, דו-שפתנית אך כמעט נכונה, צבעה סגול-לילך. 4 אבקנים ו-2 צלקות בולטים מתוך הכותרת. הכותרת שעירה מבחוץ. הפרחים ערוכים בדורים צפופים, הנראים יחד כשיבולת. הנענע המשובלת נושאת שערות בלוטיות על פני העלים ושאר חלקי הצמח, ובהן נאגרים שמנים אתריים. כשממוללים את העלה נשבר כיסוי השעווה של התא העליון של הבלוטה, השמן האתרי הריחני מתנדף וריחו מורגש היטב.

June oct

החוקרים משערים שהשמנים האתריים של הנענע המשובלת דוחים בעלי-חיים מלאכול את הצמח, וייתכן שהם משמשים גם כאות המושך חרקים מאביקים. מין תרבותי (נענה חריפה) מטופח בחקלאות כצמח תבלין ולהפקת שמן המנתול המשמש בתעשיות הממתקים והתמרוקים.
הוא נפוץ גם בגינות-תבלינים משפחתיות. מגדלים לאותם שימושים גם את הנענה המשובלת, שיש לו כמה יתרונות. מרבים להשתמש בנענה לטיהור אויר ובישום הידיים; לתיבול ממתקים, תה, תבשילים שונים, משקאות מתוקים וחריפים; כתרופה לקשיי נשימה; כתוספת למשחות שיניים. ברפואה העממית הוא מקובל כחומר מעורר ומחטא. נחשב מועיל לחיזוק החניכיים, סילוק גאזים, שיכוך כאב בטן, חיזוק הכושר המיני, בלימת סרטן, הקלה על כאב ראש וכאב פרקים, תרופה לדלקת עיניים, שיעול, בחילה, חולשה ועייפות.

תפוצה בארץ: הגליל, עמק הירדן העליון, העמקים, הגלבוע, הכרמל, הרי שומרון, הרי יהודה, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, השרון והשפלה, נגב צפוני, הערבה, בקעת הירדן.
איזורי גידול: הנענע אוהבת בתי גידול לחים. כמו כן, גדלה הנענע בקרקעות שאינן מלוחות ובבתי-גידול טבעיים בלבד.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

יחודה של הנענע הוא בשמן האתרי שלה (מנתול) אותו מפיקים מאחותה התרבותית (נענע חריפה) לשימושים שונים. המנתול ייחודי בכך שהוא מעורר תאי עצב הרגישים לשינויי טמפרטורה וביכולתו לחדור מיד את שכבת אפיתל בלשון ובחך ולהתיישב בקצות החישה.
לאוכל מנטה בפה סגור לא תהייה תחושת רעננות, אך כאשר פותחים את הפה ושואפים אוויר חשים מיד במשב קריר. בכך משמשת הנענע לא רק כצמח תבלין אלא גם לתעשיית התרופות בהקלה על דרכי הנשימה, בתעשיית הבשמים וכמובן, כארומה מובילה בתעשיית משחות השיניים, לא רק משום טעמה אלא בשל התכונות המחטאות של המנתול.
בהיות השמן האתרי במקורו מרחיק לחרקים יש בו תכונות של רעל וככל שמן אתרי צריכתו במידות מוגברות יכולה גם להזיק.