ארכובית צמירה Polygonum Lanigerum.. Product #: 1235 Regular price: ₪30 ₪30 קיים במלאי

זרעי ארכובית צמירה

קוד מוצר: 1235
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 2 גרם

מחיר: ₪30

- +

שם מדעי: Polygonum lanigerum. משפחה: ארכוביתיים. צורה: עשבוני רב-שנתי.

מראה: ארכובית צמירה היא עשב רב-שנתי של שולי מים מתוקים. בין השאר בסוגים בין 2 קבוצות של מינים: קבוצה של בתי-גידול לחים וקבוצה של בתי-גידול יבשים. ארכובית צמירה שייכת לקבוצת המינים הגדלים בבתי גידול לחים.
ארכובית צמירה מגיע לגובה של כמטר וחצי, סבוך ומסועף. בחורף צמיחתם דלה, וחלק מענפ שלהם מתייבשים, כאשר בקיץ הם מתעוררים לצמיחה נמרצת ולפריחה. העלים מלבינים – צמחים מפנים ומאחור, זיי גדולים, רכים, מקומטים או גלונים מעט. רוחבם 3 ס"מ, אורכם 10-30 ס"מ. בבסיסם שופרית שקופה או ירוקה, בשפתה מזדקרות שיניים קצרות מסולסלות.
התפרחות ארוכות, צפופות ורבות-פרחים, נישאות בראשי ענפים. הפרח קטן (3 מ"מ), דו-מיני, עם עטיף פשוט בן 4–5 עלים, 8 אבקנים. צבעו ורוד, וסגור לרוב, וגם בהיפתחו הוא לא מפורש, אלא נותר צינורי או פעמוני צר.

מאי אוקטובר

מינים אחדים שימשו ברפואה העממית לצרכים שונים, בעיקר נגד פגעים בדרכי העיכול – מהשיניים ועד למעיים. מבחינים בסוג בין 2 קבוצות של מינים: קבוצה של בתי-גידול לחים וקבוצה של בתי-גידול יבשים. ארכובית צמירה שייכת לקבוצת המינים הגדלים בבתי גידול לחים.

תפוצה בארץ: עמק הירדן העליון, השרון והשפלה.
איזורי גידול: ארכובית צמירה גדלה בביצות ובגדות נחלים. בתי גידול אלה סבלו במאה השנים האחרונות מהפרעות בידי אדם, וכיום נותרו רק אוכלוסיות מעטות בעיקר בגולן ובעמקים בצפון הארץ, ואף אלה נתונות בסכנת פיתוח, והמין נחשב כעומד בסכנת הכחדה בארץ.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

במישר של הצמח השתמשו גם נגד הכשת נחשים ארסיים (בישראל 9 מינים של נחשים ארסיים). הרמב"ם מונה אותו "בין הסמים הקרים והרטובים בשלישית; ויש לך הרתעה למורסות החמות ומפסיק הדם "(מרגיע את חומרת הדלקות).