בן-חצב סתווני Scilla Autumnalis.. Product #: 1105 Regular price: ₪12 ₪12 קיים במלאי

פקעת בן-חצב סתווני

קוד מוצר: 1105
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 5 גרם

מחיר: ₪12  ₪10

- +

שם מדעי: Scilla autmnalis. משפחה: שושניים. צורה: גאופיט - בעל פקעת או בצל. 

מראה: בן חצב סתווני הוא גיאופיט קטן הידוע בשמו העממי "פעמוני-הגשם", הפורח בסתיו ובחורף. מתוך הקרקע יוצא עמוד-פריחה בגובה של כ-12 ס"מ, ועליו 10–20 פרחים בקוטר 5–7 מ"מ.
העטיף פרוש, עם 6 עלים שווים בצבע סגול בהיר ובולטים ממנו 6 אבקנים בגוון סגול עז יותר. העלים יוצאים אחרי הפריחה, ערוכים בשושנת, צרים, רוחבם עד 0.5 ס"מ ואורכם כ-6 ס"מ. 
תופעה מיוחדת למין זה היא פריחתו הכפולה, עמוד-פריחה אחד עולה בסתיו, כחודש לפני הגשם; ומתוך אותו בצל עולה אחרי כחודשיים עמוד-פריחה נוסף, דומה לראשון. הפרחים מואבקים על ידי חרקים.
הבצל מוגן מפני בעלי חיים על ידי רעלנים המצויים בתוך הקליפות. קליפות הבצל פוצעות את המעי של בעל החיים האוכל אותם ומגבירות את חדירת הרעל לגוף, כך הצמח מגן על הבצל ומרחיק את בעלי החיים.

oct december

בן חצב סתווני משמש בעיקר לנוי.

תפוצה בארץ: אזור ים תיכון, החרמון, ספר המדבר והר הנגב.
איזורי גידול: תפוצתו של בן-החצב הסתווני היא בחבל הים-תיכוני (בעיקר במישור החוף) והוא חודר גם לאזור החרמון, 'ספר' המדבר ואזור הנגב. הצמח אוהב לגדול בסדקים וכיסי קרקע על סלעי גיר קשים ובסמוך להם בנוסף גדל בקרקעות שאינן מלוחות.

מומלץ לשתול בחודשים ספטמבר- דצמבר.
לשתול בעומק כפול מגובה הבצל- כ-7 ס"מ. כאשר השורשים כלפי מטה (בצורת טיפה).
מומלץ לשתול במקבצים של 5 יחידות במקבץ, במרחק של 5 ס"מ אחד מהשני. לאחר השתילה, יש לכסות את הבצל ולהשקות השקיה ראשונית לסגירת האדמה מסביבו.
השקיה פוגעת בבצל ולכן אין לשתול במקום מושקה.
ניתן להשקות החל מחודש אוקטובר ועד חודש אפריל.
בניגוד לטיפול בפקעות תרבותיות, את פקעות ובצלי הבר לא נחוץ להוציא מהאדמה בסוף עונת הפריחה, יש להשאיר אותם בקרקע והם יצמחו מחדש בעונה הבאה.
מתאים לשתילה באזור- שמש/ חצי צל/ צל.

פרוש השם העברי הוא שם הסוג העברי מעיד על קרבתו של הסוג לחצב ועל הדמיון הרב בצורת הפרחים. שם המין ניתן לו על שום עונת הפריחה שלו.
הבצל של המין המדברי הקרוב- בן-חצב מדברי, נאכל לאחר צליה באש. למין הים-תיכוני בצל רעיל על פי הספרות. 
הצמח הנמצא בארץ, הוא בסכנת הכחדה מידית.