ציפורנית נפוחה Silene Vulgaris.. Product #: 7654 Regular price: ₪30 ₪30 קיים במלאי

זרעי ציפורנית נפוחה

קוד מוצר: 7654
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 1 גרם

מחיר: ₪30

- +

שם מדעי: Silene vulgaris. משפחה: צפורניים. צורה: עשבוני רב שנתי.

מראה: ציפורנית נפוחה היא צמח רב-שנתי מסועף, גובהו מגיע עד כ-70 ס"מ. סימן הזיהוי שלה מתבטא בגביע הנפוח שלה, העגול ולאורכו נמשכים 20 עורקים. כותרת הפרח בצבע לבן, מתגוונת על-ידי זירי האבקנים, שחלקם העליון סגול. עלה הכותרת שסוע כמעט עד בסיסו, כך שהפרח נראה כאילו יש לו 10 עלי כותרת. הגביע נפוח, לאורכו משורטטים 20 עורקים, וביניהם פרושה רשת של עורקי-משנה המחלקת את השטח לריבועים או מחומשים. לפרח הציפורנית הנפוחה 10 אבקנים ו-3 עמודי-עלי. הפרח נפתח בשעות הערב, מואבק בעיקר על-ידי עשים. ביום הראשון לפריחתו של כל פרח מבשילים 5 אבקנים; ביום השני מבשילים 5 אבקנים נוספים; ביום השלישי מבשילות הצלקות שעל עמודי העלי. הפרח נוטה טיפה הצידה במקביל לקרקע. יש פרטים שכל פרחיהם הם נקביים בלבד, מה שמבטיח האבקה הדדית.

mars july

צמח הציפורנית משמש גם לנוי וגם לשיקום הנופי, בנוסף, הצמח עצמו משמש מאכל לזחלי עשים ופרפרים שונים, בין השאר עש הכרוב. הפרחים מניצים לרוב בתקופת החורף (וכך מינים כגון ציפורנית מצרית פורחים בחודשים נובמבר-אפריל) ונושאים פרי לפני האביב.

תפוצה בארץ: גולן, חרמון, גליל, עמקים, כרמל, הרי שומרון, מדבר שומרון, הרי יהודה, מדבר יהודה ובקעת ים המלח, שרון, שפלה, נגב צפוני, נגב והרי אילת
אזורי גידול: ציפורנית נפוחה גדלה במפוזר בנופי צומח נמוך, שדות ובתה, וכן בנופים מופרעי אדם: צידי דרכים ושבילים, אשפתות ומעזבות.

את הזרעים מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר - ינואר.
את כמות הזרעים יש לערבב עם כוס וחצי חול בנין במצב לח או לחילופין- אדמה מהמקום בו אתם זורעים, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. שקית זרעים אחת מתאימה לכיסוי שטח בגודל של כ- 3 מ"ר.
יש לגרף את השטח לפני הזריעה ("לפתוח" את האדמה מעט), לשפוך את הזרעים המעורבבים עם החול הלח או האדמה ולתחח מעט לאחר הזריעה לכיסוי עדין.
ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה ראשונית עדינה לאחר התיחוח לשם כיסוי טוב של הזרעים.
לאחר הנביטה, במידה ולא יורדים מספיק גשמים (לפחות פעם בשבוע בעונת החורף) כדאי להשקות את הצמחים פעמיים בשבוע עד להתבססות הצמח.

לאחר ההתבססות אין צורך בהשקיה מלאכותית אך אם אתם מעוניינים בפריחה ארוכה מומלץ להמשיך להשקות את הצמח פעמיים בשבוע לכל אורך חייו.

הצמח Silene capensis משמש מספר שבטים באפריקה כמקור לסם הזיה: שורש הצמח נטחן ונאכל, והדבר מדרבן חלימה צלולה וממושכת אצל האדם שניזון ממנו למשך ימים ספורים.