צתרנית משובלת Thymbra Spicata.. Product #: 1211 Regular price: ₪30 ₪30 קיים במלאי

זרעי צתרנית משובלת

קוד מוצר: 1211
זמינות: קיים במלאי
משקל מכירה בסיסי: 1 גרם

מחיר: ₪30

- +

שם מדעי: Thymbra spicata. משפחה: שפתניים. צורה: שיח ובן-שיח.

מראה: צתרנית משובלת היא בן שיח רב שנתי ריחני מאוד, מסועף וצפוף. גבעוליו זקופים, גובהו נע מ 20–50 ס"מ. העלים קטנים, מחודדים, מנוקדים בבלוטות של שמן אתרי הנראות היטב כנקודות שקופות. העלים דומים לעלים של קרוביה קורנית וצתרה, אך טיפה צרים יותר. הפרחים ערוכים בדורים, והם צפופים בתוך כל דור, הפרחים ארגמניים, טיפוסיים, השפה התחתונה של הכותרת מחולקת ל-3 אונות, השפה העליונה זקופה ושטוחה. 4 האבקנים ערוכים בזוגות, והם מהודקים לשפה העליונה.
חפי התפרחת סגולים, שעירים בשוליהם, שערותיהם זקופות. לגביע 13 עורקים. לאורך הגביע נמשכים 2 קרינים ריסניים. צינור הכותרת ארוך וצר במיוחד, והפרח מואבק בעיקר על-ידי דבורים ארוכות-חדק.

may october

ברפואה העממית משתמשים בה נגד עששת, פצעי-עור, מחלות-לב, שיתוק, כאבי פרקים, שלשול, התקפי עצבים והרעלות-קיבה. בנוסף משתמשים בה במסלעות ומשטחי פריחה.

תפוצה בארץ: הגליל,הגלבוע, הר הכרמל, מישור החוף, הרי שומרון ויהודה, השפלה.
איזורי גידול: צתרנית משובלת גדלה בקרקעות קירטון וחוואר בהרים בצפון הארץ ובמרכזה, כורכר בחוף. גדל בקרקעות שאינן מלוחות.

מומלץ לזרוע בחודשים ספטמבר- ינואר.
את הזרעים של הצמחים הרב שנתיים אנחנו ממליצים להנביט בכוסיות ולאחר הנביטה להעביר לקרקע.
יש לזרוע כ-5 זרעים בכל כוסית ולשמור באדמה לחה ובמקום מואר.
לאחר הנביטה, כשהשתיל הגיע לגובה של כ-10 ס"מ מעל פני האדמה, ניתן להעביר אותו לקרקע.
יש להעתיק את השתיל לקרקע עם כל האדמה מהעציץ בה הוא נבט, יש לדאוג להשקיה פעמיים בשבוע לפחות. (שהאדמה סביבו תהיה לחה).
במידה ומעבירים את השתיל לקרקע בעונת הגשמים- אין חובה להשקות בהשקיה מלאכותית באזורים בהם יש כ-2 אירועי גשם בשבוע בעונת הגשמים.
במידה והצמח יקבל השקיה לאורך כל השנה, הוא ישאר ירוק כל השנה ובעונה יפרח.
במידה והצמח לא יקבל השקיה מלאכותית, הוא יכנס לתרדמה למספר חודשים בכל שנה ולאחר מכן יעלה שוב.

כל חלקי הצמח הירוקים משמשים ברפואה העממית - כתרופה למחלות לב, לשיתוק זמני של אברים בגוף, לכאבי פרקים, לשלשול, לכאבי בטן, להרעלות קיבה, להתקפות עצבים, לטיפול בעששת ולחיטוי פצעים.
אופן השימוש בצתרנית:
חולטים חופן של עלים וגבעולים ירוקים בליטר מים רותחים. משהים כרבע שעה. ממתיקים בדבש ושותים כוס אחת ביום. תה זה יעיל מאוד לריפוי מחלות לב, כאבי בטן, הרעלות קיבה, התקפות עצבים ושלשול.
אמבט צתרנית: מבשלים 200 גר' עלים וגבעולים ירוקים ב-2 ליטר מים במשך חצי שעה. מסננים ושופכים את המרתח לתוך אמבט מלא במים חמים. יש לשהות באמבט כחצי שעה. טיפול זה, כשחוזרים עליו פעמים-מספר, יעיל מאוד לטיפול בשיתוק זמני של אברים בגוף, לכאבי פרקים ולחיטוי פצעים. לעששת: חולטים חופן עלים במים רותחים בכמות השווה לשתי כוסות. משהים כרבע שעה, ממלאים את חלל הפה במשרה, מגרגרים ופולטים. יש לחזור על הטיפול 5 פעמים ביום.