משתלת זרעים מציון

צמחי בר - זרעים פקעות בצלים שתילים
עבודות הצלה ושיקום נופי

פרויקט קהילתי - חיפושיות בשביל הפרחיםפרויקט "חיפושיות בשביל הפרחים" הוא פרויקט בו ילדים זורעים צמחי בר בגנים שלהם בכל רחבי הארץ. מטרת הפרויקט היא לימוד על מגוון צמחי הבר של ארץ ישראל ותוך כדי, לימוד על החיפושיות בארץ, אודות אורח החיים שלהן ועל העזרה שהן מעניקות לטבע ולסביבה. זהו פרויקט שלישי בסדרה בחסות "המשרד להגנת הסביבה" ומשרד החינוך "המינהל הפדגוגי" האגף לחינוך קדם יסודי.

כאמור, השנה שמנו דגש על חיפושיות בכדי למשוך את החיות המדהימות האלה אלינו ולילדינו שיכירו מקרוב את סוגי החיפושיות ואת אורך החיים שלהן.
הזרעים שהילדים זורעים בפרוייקט הם זרעים של פרחים שמושכים חיפושיות.

קצת על החיפושיות המדהימות שלא כולם יודעים:

בישראל קיימים כמה מאות מיני חיפושיות. נקבת החיפושית נוהגת לבקר בפרחים שספגו במהלך היום את קרני השמש החמימות וכך היא סופגת חום ומזינה את עצמה מהאבקנים. נקבת החיפושית מפיצה ריחות שמושכים את זכרי החיפושית לפרח לזיווג. בנוסף, חלק מהפרחים משמשים מקלט לחיפושית כשעלי הכותרת שלהם נסגרים במהלך הלילה ויוצרים מעיין בית לחיפושית שמגן עליה מנזקי מזג האוויר ומטורפים ליליים. החיפושית גומלת לפרח בכך שלמחרת היא עוברת לפרח אחר וכך מעבירה את האבקנים ועוזרת לפרח בהאבקה. קיימת עזרה הדדית בין החיפושיות לפרחים!

למשפחת חיפושיות פרות-משה (המושיות) יש תפקיד חשוב בהדברת מזיקי חקלאות. גם הבוגרים וגם הזחלים של המושיות מטפסים בקלות על צמחים וטורפים כנימות ואקריות שהם חרקים מזיקים.
  • זריעה של צמחי בר באזור בו אתם חיים יתרום רבות לשימור הצומח ברחבי הארץ.
  • צמחי בר הם השקעה חד פעמית - לא נחוץ לזרוע ולשתול כל שנה מחדש.
  • בנוסף, צמחי בר חסכוניים במים, לא נדרש להם טיפול מיוחד והם מתאימים לאקלים הארץ.
בחודש מרץ בסוף המיזם נקבל תמונות מהגנים.
הגן שהצליח בלימוד הילדים על צמחי הבר והקים את הגינה הכי מטופחת ויפה יקבל פרס: פקעות ושתילים לכל הגן.

הוראות זריעה:

מועדי זריעה מומלצים: אוקטובר - פברואר חשון - אדר
  1. את תערובת הזרעים יש לערבב עם חצי ליטר חול בנין במצב לח, על-מנת לדלל את כמות הזרעים על שטח נרחב. תערובת זו (במשקל 5 גרם) מתאימה לשטח של כ- 5 מ"ר .יש לגרף את השטח לפני הזריעה ולאחר הזריעה לכיסוי עדין. ניתן ומומלץ להשקות את השטח השקיה עדינה לשם כיסוי טוב של הזרעים.
  2. יש לחכות לגשמים. במידה ולא ירדו מספיק גשמים, ניתן להשקות פעם בשבוע
  3. ניתן לדשן את הזרעים לאחר חודש מהזריעה ב 20/20 או אורגני ולאחר חודשיים דישון נוסף.
  4. גיזום השטח לאחר סיום הפריחה ויצירת זרעים, בד"כ בחודשים אפריל ומאי, עם חרמש מכאני כדי שכל הזרעים יישארו בשטח לעונה הבאה- יש לתחח את הקרקע לאחר הגיזום כדי להצניע את הזרעים בקרקע שהנמלים לא יגנבו את כולם.
בהצלחה!

המבחנות מחולקות לפי אזורים בארץ - לכל אזור יש את הצמחים המתאימים לו.

מה יש בכל מבחנה?

אזור צפון: אזוב מצוי, פרג כרמלי, קחוון מצוי, חרצית השדות, דם המכבים, מרווה משולשת, קדד גדול, מעוג אפיל, אגרוסטמת השדות, דרדר כחול, כרמלית נאה, פשתה, תלתן הארגמן, לוע הארי-בר ועוד.

אזור חיפה ומישור החוף: פרג כרמלי, חרצית השדות, פשתה שעירה, קחוון מצוי, מרווה משולשת, אזוב מצוי, תלתן תירסני, אגרוסטמת השדות, תורמוס ההרים, חוטמית זיפנית, תלתן הארגמן, שפרירה, כרמלית נאה, צפורנית מצרית, לוע הארי-בר ועוד.

אזור ירושלים והסביבה: דרדר כחול, ציפורנית א"י, ציפורנית מצרית, שפרירה, תורמוס ההרים, מרווה משולשת, אזוב מצוי, חרצית השדות, אגרוסטמת השדות, קחוון מצוי, אמיתה גדולה, לוע הארי-בר, דם המכבים, תלתן הארגמן, פרג אגסני ועוד.

אזור המרכז: פרג נחות, ציפורנית מצרית, ציפורנית א"י, לוטוס מכסיף, קחוון החוף, תורמוס א"י, שברק מצוי, תגית, עכנאי, אמיתה קיצית, תלתן הארגמן, מרווה משולשת, שפרירה, נורית המלל ועוד.

אזור הנגב ואילת: פרג נחות, חרצית השדות, ציפורנית א"י, אכלאה, קחוון מצוי, שברק מצוי, לוטוס, רכפה לבנה, עכנאי שרוע, מרווה צמירה, מרווה ריחנית, מרוות יהודה, תלתן הארגמן, זקן הסב המצוי ועוד.
הזמנות ומשלוחים זרעים מציון

דיוור - הצטרפות / הסרה

תנאים
חל איסור למלא פרטי הרשמה או הסרה של אדם אחר ללא אישורו המפורש!