fbpx

מתחברים לטבע – בריכה אקולוגית

ממש עם בוא הקיץ החמים, מגיע הזמן לטבילה מהנה בים או בבריכה. אני רוצה דווקא לדבר איתכם על בריכה אקולוגית. ישנם את הבריכות שכולכם מכירים, בבתים הפרטיים, במלונות, בתי הארחה וכו'. בריכות אלו, המלאים בכלור ישנה השפעה מדאיגה על גוף האדם. כשאנחנו מריחים כלור ורואים מים כחולים אנחנו מרגישים מוגנים, אבל זו פיקציה. הכלור לא מגן מפני הפטיטיס E ו־A, פוליו, סלמונלה, גיארדיה ועוד הרבה חיידקים ומזהמים שיש במים. מחקרים הוכיחו כי הכלור המוסף בבריכה מכורח הנסיבות כמובן, על מנת לשמור על ניקיון הבריכה ממזהמים למינהם, גורם אף הוא להשפעות שליליות על גופנו כמו: גרד וצריבה בעור, פריחה, נזק לעור, צריבה בעיניים, אקזמות, אסתמה ובעיות נשימה, אלרגיות חריפות ואפילו סרטן. סיבות אלו ועוד גורמים לעוד ועוד אנשים ברחבי העולם, לבנות בריכות חדשות ואף להמיר את הבריכות האלו (בריכות הכלור) לבריכות אקולוגיות טבעיות כמו לדוגמא בגרמניה ובאוסטריה, שם 50% מהבריכות הציבוריות הן אקולוגיות.

בריכה אקולוגית טבעית היא בעצם בריכה חיה! מה זה אומר? כשאנו בונים בריכה אקולוגית, אנו בעצם תלויים בצמחי המים המפוזרים בה על מנת לטהר את המים. הבריכה האקולוגית מורכבת משני אזורים נפרדים, האחד לשחייה והשני לצמחייה. אזור הצמחייה אחראי לפלטר, לחמצן ולנקות את המים, ומכיל זנים שונים של צמחים, בעיקר צמחי מים המשמשים כפילטר לניקוי.

כמו בכל מאגר מים עומדים, יש צורך בניקוי מתמיד על מנת שהם יישארו בצלילותם. יש בריכות שבהן נעשה שימוש בטכנולוגיות סינון משוכללות וטבעיות ויש אחרות שבהן הניקוי והסינון מתבצעים רק באמצעים ביולוגים טבעיים ללא כל התערבות מכנית או אחרת. כמובן שבבריכות אקולוגיות, בגלל שילוב של צמחיית המים יופיעו חרקים רבים אך אלו ירחיקו את החיות המציקות יותר – היתושים.

עיצוב הבריכה חשוב לצורך ניקוי יסודי של המים ושמירה על צלילותם. בבריכות אקולוגיות נעשה שימוש במפלסים לסיוע בטיהור המים, כאשר כל הרעיון נלקח כמובן מהטבע, שם המים זורמים ומתחלפים כל הזמן ועקב כך נשמרים נקיים וטהורים. המפלסים בבריכות האקולוגיות מאפשרים זרימה של המים וניקויים גם ללא צורך בהחלפתם. מפלס אחד של הבריכה יכלול את הצמחייה (צמחיית המים) המטהרת, באזור זה כמובן של שוחים כלל. האזור השני יכלול את בריכת השחייה עצמה ויכול לכלול מדרגות עם מעקה וגופי תאורה תת מימיים על קירות הבריכה, ממש כמו בבריכה רגילה.

מעבר לזה יש פילטרים ביו-מכאניים באזור נסתר, שמשלימים את פעולת הפילטרים של הצמחייה, כך שהמים המוזרמים מחדש לבריכת השחייה, צלולים ונקיים לחלוטין. מדובר במערכות סגורות האטומות לחדירת חומרים שאינם רצויים ובאמצעותן מתבצע גם תהליך מיחזור של המים. המים הזורמים במפלסים עוברים תהליך של סינון וניקוי באמצעים ביולוגים. צמחים מיוחדים המצויים באגן שנבנה לצורך כך פולטים חמצן המטהר את המים. השורשים שלהם סופחים את הרעלים המזינים אותם וכך מנקים את הבריכה.

ישנן בריכות אקולוגיות ביחד עם דגי נוי, כמו דגי הקווי, שמשתלבים יופי להנאתם בבריכות אלו ויוצרים מחזה מרהיב של בריכה אקולוגית אך לא בכחול תורכיז כמצופה. ייתכן אף שמזהמים ומלכלכים את המים, לכן בריכות אלו אינן מומלצות לשחיה בשל כך. אך למרות זאת, הצמחייה שבמים מנקה אותה ומשמשת כמעין פילטר ניקוי. בדיוק כמו השאלה הגדולה, מה קורה בבריכות האקולוגיות אם ילד עושה פיפי בבריכה? ה"טכנולוגייה" של צמחיית המים, כמו קנה סוף, ערברבה, קאנה הודית ועוד משמשת לניקוי הבריכה בצורה הכי טובה. ה"טכנולוגיה" הזו משמשת גם לטיהור שפכים כבדים בהרבה מזה. יכולה לנקות שפכי ביוב ושפכים של תחנות דלק ועוד. בבריכת כלור, השתן נשאר במים. בבריכה אקולוגית, השתן מתמוסס לגמרי תוך מספר שעות.

בבניית בריכה אקולוגית יש לקחת בחשבון שיהיה מטראז' נוסף של פילטר ביולוגי שלא מצריך היתר בנייה משום שכולו מלא באגרגטים ובצמחיית מים מטהרת ששתולה בכולו, והמראה הוא של גינה לכל דבר, אבל המים בעצם עוברים בין הפילטר הביולוגי לבריכה עצמה וכך הבריכה מטוהרת. טכנולוגיה זו טבעית לחלוטין הפועלת באופן טבעי גם באגמים ובנחלים. בתוך שורשי הצמחים מתפתחת אוכלוסייה של בקטריות אירוביות ואנאירוביות – כאלה שניזונות מחמצן וכאלה שלא. כל התהליך הוא בקטיריאלי ומתרחש בשורשי הצמחים בין המצעים.

בבריכות אקולוגיות לא בודקים כמה רעל יש אלא כמה חיידקים יש, ואתה מצליח להגיע לזה שאתה נקי לחלוטין. בבריכות אקולוגיות העור שלנו ובגדי הים שלנו לא מתקלקלים כמו בבריכות רגילות. אפשר לשתות מהמים הללו ומגיעות גם חיות לשתות מהם וכל הטבע שמסביב משתתף בחגיגה ואתה יכול לשחות בבריכה בין פרחי מים וכשהמים נכנסים לך לפה או לעיניים אין שום אי נעימות ואתה לא צריך ללכת להתקלח אחרי שיצאת מהבריכה. בבריכה אקולוגית יש לך ממש חיבור עם הטבע. הבריכה משתלבת עם מה שקורה מסביבה.

כלי נגישות

Powered by - Wemake

0
הסל שלך
  • No products in the cart.